מגן דוד- הלוגו של העם היהודי!

לוגובזיכרון ההיסטורי שלנו, חרוטים לא מעט סמלים יהודיים. חנוכייה, אריה, מגן דוד, עץ זית וכו'. כל אלה הם סוג של לוגו כלשהו, לוגו שיש להם משמעות חברתית ודתית רחבה. אנשים רוכשים אותם, הולכים איתם ומבינים אותם. לכל לוגו דתי יש משמעות מהכתובים והאימוץ שלהם הוא בגלל אמונה והיזקקות לסמלים. אדם מטבעו זקוק לסמל, כמו שצרכן זקוק ללוגו. אנשים נמשכים לסמלים, מאמצים אותם ומבינים אותם. זוהי שפה של ציור אחד קטן של סמל, או כיתוב אחד או ציור גרפי קטן וכיתוב ביחד, אבל הם מגלמים בתוכם עולם ומלואו של ערכים. בדיוק כמו לוגו של חברה מצליחה שבין רגע אנחנו מזדהים את תחום העיסוק שלה.

ההיסטוריה של המגן דוד- לוגו כעתיק יומין!

הצירוף שאיחד בין שתי המילים מגן ודוד, מופיע בספר תהילים ובבראשית. כסמל צורני, או במילים אחרות: לוגו של העם היהודי, הופיע לראשונה המגן דוד במאה השביעית לפני הספירה, כך עולה מחותם עתיק שהתגלה בחפירות בצידון.

היום אפשר לראות את אותו לוגו עתיק על שער האשפות בחומת ירושלים ובמקומות נוספים, על שרידים מתקופת בית שני ומתקופת התלמוד אבל לא רק בארץ. גם בספרד ובהודו, שם הוא שוכן לצד סמל של צלב קרס מופיע מגן דוד באתרים רבים.

מאיסוף מידע על היסטוריית המגן דוד עולה כי הוא מופיע גם בתרבות הנוצרית והמוסלמית כסמל בעל יכולות מאגיות, ומוניטין זה מיוחס לו בעיקר בתקופת שלמה המלך שהיה איש מאגי וכמו שכולם יודעים, הייתה לו גם טבעת חותם שלמה שעד היום החוקרים לא בטוחים אם הסמל החרוט בה היה מגן דוד.

האם מגן דוד הוא קסגרם או פנטגרם!

מגן דוד הוא כוכב משושה המורכב משני משולשים. ביוונית הוא נקרא "קסגרם" והוא נחשב לסמל עתיק בתרבויות שונות, עוד לפני שעם ישראל אימץ אותו כסמל יהודי. אבל יש עוד כוכב ששמו היווני פנטגרם וגם לו יש חמישה קודקודים. עד היום יש ויכוח האם על חותם המלך שלמה היה הקסגרם או פנטגרם. בכל מקרה בחוכמת הנסתר של  שלושת הדתות: יהדות, נצרות ואיסלאם שימש סמל זה כמגן בפני כוחות רשע וכסמל להצלחה ולכן מופיע מגן דוד בשלל גרסאות בכל מיני אתרים וערים בעולם וכן בדגלים.

שמו כמגן דוד ניתן לו כך גורסים, אחרי שמשיח השקר דוד אלרואי השתמש בו במאה ה-12 כסמל של גאולה ובשנת 1897 התנוסס המגן דוד על דגל התנועה הציונית ו"הושק" בקונגרס הציוני הראשון. 

לוגו לוגו מזמינה אתכם להתרשם ממגוון הלוגואים שיצרנו לעסקים רבים במהלך השנים, כל לוגו מותאם אישית לעסק ומספר בדיוק את הסיפור שלו. עיצוב לוגו על ידי מעצבת גרפית מקצועית משדרג כל עסק והופכת אותו למותג. אז למה אתם מחכים?

מאמרים נוספים